تاریخچه دامن

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest

تاریخچه و تکامل دامن ها

از ماکسی گرفته تا مینی و هر دامنی در این تاریخ لباس وجود داشته باشد که از گذشته های دور تاریخ غنی داشته باشد ، قطعاً دامن است. از دامن بافته شده به 3900 سال قبل از میلاد مسیح در ارمنستان تا مجموعه ای از ماکسی ها ، میدی ها و مینی ها که امروزه موجود است ، دامن ها کمد لباس زنان را تحت سلطه خود قرار داده اند. علیرغم شروع یک لباس استاندارد برای زنان و مردان در تمام فرهنگهای باستان مانند آسیا و مصر ، دامن تبدیل به کمد لباس ضروری برای زنان در اروپای غربی و قاره آمریکا شد. در اینجا نگاه عمیق تری به تاریخ جذاب دامن ها می اندازیم – از ابتدای ابتدایی آنها تا سبک هایی که مورد پسند عموم زنان در هر سنی قرار گرفته است.

 

مصر باستان دامن به مصر باستان برمی گردد. به طور عجیبی اولین “دامن” را مردان پوشیدند. این لباس های ساده شبیه دامن پیچشی بود که از کمر کمربند خورده بود و آن را شندیت می گفتند. این دامن از مواد محلی تهیه شده که در این حالت کتان (کتان) بود. این سبک بسیار مناسب برای آب و هوای گرم و مرطوب مصر بود. ثروتمندترین و با نفوذترین افراد دامن سبک و نازک تری می پوشیدند ، در حالی که کارگران و کارگران – بیشتر – پارچه های نخی استفاده می کردند از طرف دیگر ، زنان لباس را ترجیح می دادند. آنها به بلند و عمدتا سفید بودند. مانند مردان ، هرچه موقعیت در جامعه پایین تر باشد ، پارچه ارزان تر می شود.

دامن ها در قرون وسطی

در دوران قرون وسطی با پیشرفت در زمینه بافندگی و خیاطی ، این امکان برای مردان وجود داشت که شلوارهای تنگ و جوراب شلواری بپوشند. ما شاهد دور شدن از این نوع لباس ها برای مردان هستیم ، زیرا سلیقه آنها به لباس تن پوش و جوراب بافی تبدیل می شود. لباس های زنانه هنوز هم گزینه اصلی لباس بلند بود. اینها برای پیروی از خطوط بدن تا زیر کمر با دامن جداگانه و پرتری که به سینه دوخته شده بود ، بریده شدند. تا اواخر قرن نوزدهم ، زمانی که لباسهای جداگانه ظاهر می شدند ، لباسها همیشه توسط زنان پوشیده می شدند.

لباس پوشیدن قرن نوزدهم

 

در دوران ویکتوریا ، لباس هی بلند هنوز غالب بودند و آداب لباس بسیار سختگیرانه بود. لباس ها کل بدن را پوشانده و کرست ها و تجملات در کمد لباس زنانه دوران ویکتوریا اولیه ضروری بود. اما این تغییر در اواخر دهه 1890 آغاز شد ، زمانی که زنان سبک زندگی فعال تری را با سوارکاری ، دوچرخه سواری و پیاده روی انتخاب می کردند. در طول سالهای اولیه دوران ادواردین ، ​​کت و دامنهای جداگانه بسیار  بود و باعث محدودیت لباسها نسبت به دوره سخت گیر ویکتوریا قبلی می شد. از سال 1886 دامن هاکوتاه شد ، در حالی که پارچه های آنها در خطوط ساده تری داشت.

از دهه 1890 به بعد ، محبوبیت دامن به عنوان یک لباس جداگانه واقعاً افزایش یافت و جنبش شد. در این مدت لباس های کامل و چرمی با لباس های کاربردی تر عوض می شدند. با این حال ، دامن ها هنوز به کف زمین برخورد می کردند و این دامن با دامن هوبلر تا دهه 1910 ادامه داشت.

 

قرن بیستم: دامن ها نمادین می شوند

 

قرن بیستم در بسیاری از جنبه های جامعه زمان آزمایش و نوآوری بود. دامن قطعاً در این دوره با طیف گسترده ای از انواع دامن و انواع جدید دامن توسعه یافته است. در حالی که دامن ها در ابتدای آن تمام قد بودند ، در پایان قرن ما انواع مختلف دامن معرفی شد. از دامن هوبل در دهه 1910 گرفته تا دامن کوچک دهه 1960 ، دامن در این دوران بسیار تکامل یافته است.

 

در طی دهه بیستم خروشان ، هم لاین شروع به بالا آمدن کرد و سبک flapper بر زنان در جهان غرب تأثیر گذاشت. طول سجاف در اواسط دهه به زیر زانو افزایش یافت ، و باعث می شود در هنگام رقص یا راه رفتن زنان سایه وار پا مشاهده شود. با این وجود ، اوضاع پس از رکود بزرگ ، یک بار دیگر تغییر کرد ، زمانی که هم لاین ها دوباره به طبقه متوسط وضعیف سقوط کردند و لباس ها متواضع تر شدند.

 

در دهه 1940 ، دامن ها (و به طور کلی لباس ها) با تمام محدودیت های مربوط به لباس در طول جنگ جهانی دوم ، حتی بیشتر از حد طبیعی جلوه می کردند. مد منفعت طلبانه بود ، در حالی که پارچه های ارزان تر جای خود را به دست می آوردند و دامن های خط A یا ساده خواستار بودند. در طی دهه 1950 ، مد با دیور و “نگاه جدید” به ریشه های عجیب و غریب خود بازگشت. دامن های حجیم با ظاهر خط A و دامن های مدادی در Dior’s H-line توسط زنان در دنیای غرب پذیرفته شد.

 

انقلاب واقعی هر چند در دهه بعد ، در دهه 1960 ، با مینی لباس زیر مری کوانت اتفاق افتاد. برای اولین بار به زنان این آزادی داده شد که دامن خود را انتخاب کنند اما مدل مینی برای ماندن بود. از آن زمان به بعد ، مینی لباس زیر بخشی از کمد لباس زنان بود ، به استثنای فقط در دهه 1970 و مدل هیپی ، زمانی که دامن های دهقانی با لبه های بلندتر معرفی شدند.

 

از دهه 1970 و تاکنون ، هیچ نوع (و دامن بلند) مدت طولانی بر مد مسلط نبوده است ، سبک های کوتاه ، کوتاه و مچ پا تا کنار مچ پا در خیابانهای بزرگ کنار هم ظاهر شده اند.

 

(چپ به راست) دامن Maxi جرسی ، دامن Tencel Faux Wrap ، دامن مداد Cotton Jersey

 

برای ما دامن بخشی ضروری از کمد لباس است و ما عاشق طراحی آن هستیم. از دامن خط A گرفته تا دامن ماکسی ، و از دامن مدادی گرفته تا دامن مصنوعی ، فکر می کنیم دامن می تواند برای لباس هر زن شگفتی ایجاد کند. با تکمیل فرم ، یا پنهان کردن نقاط ضعف و برجسته کردن قسمتهایی از بدن که می خواهید ، انتخاب شما این است که سبک خود را پیدا کنید!