تاریخچه پارچه

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest

ما از پارچه های دوران ماقبل تاریخ استفاده می کردیم و از آن زمان این پارچه بخشی اساسی از زندگی ما بوده است.

پارچه ها از موارد اساسی نمدی اجداد غارنشین ما فاصله زیادی گرفته اند ، زیرا رنگ ها و منسوجات مصنوعی ویژگی ها و کاربردهای آن را گسترش داده اند.

از لباس های اساسی گرفته تا خلاقیت

های نمایشی هنری – عشق جهانی ما به پارچه هم برای زینت و هم برای بیان هرگز متوقف نشده است.

در آغازتا آنجا که مورخان می توانند اولین استفاده از منسوجات بافته شده را بگویند ، نه فقط پوست حیوانات ، قدمت آن تقریباً 100000 سال پیش است. این نمونه های بازمانده از منسوجات که در یک سایت نوسنگی در آناتولی کشف شده است ، اعتقاد بر این است که مربوط به 6500 سال قبل از میلاد است. ساخته شده از یک فرم بسیار اساسی نمد ؛ می توان آن را بر روی دستگاه بافندگی تولید و سپس در جای خود گره زد.

چهار پارچه کاملاً طبیعی

برای هزاران سال فقط پارچه های طبیعی وجود داشت که نام آنها از الیاف کتان ، ابریشم ، پنبه و پشم بود. این پارچه ها همه از منابع تجدیدپذیر و طبیعی تولید شده اند.

پارچه کتان

حدود 5000 سال قبل از میلاد ، مصری ها تولید پارچه را شروع کردند. آن را از کتان وحشی تهیه می کردند و برای تهیه نخ آن را می چرخانند یا به هم می ریزند. مصری ها از پارچه کتانی برای ایجاد مومیایی و به عنوان اقلام لباس استفاده می کردند. نمونه هایی از هنر دیواری مصر وجود دارد که فرعونها را مانند نفراتار با لباسهای کتانی و پیراهن به تصویر می کشد.

استفاده از کتانی رشد و گسترش یافت و در زمان رومی پوشیدن کتانی در زیر لباس های دیگر رایج شد. و این چنین بود که در قرون وسطی پوشیدن لباس به این روش چنان مشهور شد که کلمه “پارچه” به معنای همان لباس زیر بود ، در واقع کلمه “لباس زیر” از آن گرفته شده است.

cotton flower and towel on a old wooden table

 

پنبه

بین 5000 و 3000 قبل از میلاد پنبه وجود داشت. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مردم چین ، هند و مصر باستان در حال چرخیدن ، بافتن و مرگ پنبه بودند.

در سال 400 قبل از میلاد هند شروع به تولید منسوجات پنبه ای در مقیاس بزرگتر کرد. سوابق نشان می دهد که تولیدکنندگان کاشت مزارع پنبه و منبت کاری شده از این زمان ماشین های نورد پنبه را برای از بین بردن بذرهای الیاف به تصویر می کشند.

 

پشم

در زمان های بسیار اولیه ، حدود 10 هزار سال قبل از میلاد ، مردم شروع به نگهداری گوسفندها برای تولید گوشت کردند. پشم خیلی کوتاهتر و ضخیم تر از پشم گوسفندی بود که ما می شناسیم ، اصلاً پشم نیست. اما از آنجا که بهترین گوسفندان برای پرورش پشم آنها نگهداری می شد ، کاربرد بیشتری پیدا می کرد و تا 5000 سال قبل از میلاد پشم آنها به اندازه کافی خوب بود که بتواند خوب بچرخد.تا سال 3000 قبل از میلاد تقریباً 40 نژاد مختلف گوسفند وجود داشت که بیش از 200 نوع پشم تولید می کنند.در قرون وسطی لباسهای پشمی در اروپا رواج داشت. پشم پوشیده شده ، یک لایه بیرونی گرم و ضخیم ایجاد می کند

ابریشم

اعتقاد بر این است که ابریشم توسط یک شاهزاده خانم چینی در حدود 2500 سال قبل از میلاد کشف شده است. ابریشم از دو نخ بهم پیوسته ساخته می شود و از آن برای تشکیل پیله کرم ابریشم استفاده می شود. این کرم ها فقط برگ بوته توت را می خورند ، گیاهی بومی شرق آسیا ، بنابراین برای مدت طولانی تولید ابریشم فقط در مناطقی از چین و ژاپن انجام می شد.

در زمان سلسله هان ، حدود 114 سال قبل از میلاد ، امپراطور جاده بدنام ابریشم را راه اندازی کرد ، مجموعه ای از مسیرهای خیانت آمیز که مردم دیگر مناطق آسیا و بعدا اروپا را قادر به خرید ابریشم می کند.

 

رنگها و چاپها

چاپ روی پارچه از قرن چهارم ، در چین آغاز می شود. دو روش اصلی چاپ – بلوک و صفحه نمایش ، در سراسر آسیا و هند و سپس اروپا استفاده می شود. این دو تکنیک برای ایجاد الگوهای تکراری پیچیده بر روی پارچه ها از زمان استفاده از صنعتی شدن ، سرعت بخشیدن به روند چشمگیر ، استفاده شده است.بار دیگر این چین بود که پیشگام شد ، این بار به عنوان یکی از اولین مکانهای شروع به رنگ آمیزی منسوجات ، حدود 5000 سال پیش. آنها از رنگهای طبیعی حشرات و گیاهان برای تولید ابریشم و ملحفه هایی با رنگ روشن استفاده کردند.رنگهای مصنوعی فقط از قرن نوزدهم وجود داشته است و اولین آنها به طور تصادفی توسط شیمی دان انگلیسی ویلیام پرکینز کشف شد.

 

پارچه ساخته دست بشر

حلقه های نخ پلی استر

 

در مقایسه با سابقه طولانی منسوجات طبیعی ، استفاده از الیاف مصنوعی پیشرفت بسیار جدیدی است ، فقط در حدود صد سال پیش ظاهر شده است. آزمایشات شروع به بررسی اینکه آیا برخی از مشکلات پارچه های طبیعی ، مانند عدم خاصیت ارتجاعی یا چروک شدن آن ، قابل حل است.

بیش از دویست سال طول کشید تا دانشمندان این الیاف مصنوعی را درست کنند. سرانجام ، یک شیمی دان انگلیسی ، سر جوزف سوان ، اولین الیاف مصنوعی را تولید و از آن در نمایشگاه اختراعات بین المللی در لندن در اوایل دهه 1800 رونمایی کرد.الیاف پارچه های مصنوعی از مولکول های سنتز شده ساخته می شوند که از ترکیبات مواد شیمیایی مانند نفت به دست می آیند.از این توسعه طیف وسیعی از الیاف ساخته شده توسط بشر حاصل می شود. و از سال 1910 به بعد شاهد ایجاد پارچه هایی مانند Rayon ، Nylon ، Acrylic ، Polyester ، Spandex و بعدا Micro Fibers خواهیم بود.

 

آینده پارچه هوشمند مورد استفاده برای ایجاد یک لباس دیجیتالی پارچه بعدی چیست؟ منسوجات هوشمند! اینها پارچه هایی با انواع پیشرفت های فنی هستند ، چه برای بهبود عملکرد و چه از نظر زیبایی بیشتر. پارچه هایی در حال تولید هستند که می توانند روشن و تغییر رنگ دهند. علاوه بر این ، برخی از آنها می توانند نور ، گرما و صدا را مهار کنند و لباسی ایجاد کنند که به پوشنده آن یا محیط واکنش نشان دهد.

 

پارچه از ریشه احساس ساده خود فاصله زیادی گرفته است ، اما آنچه قابل توجه است این است که بهبود برخی از پارچه های کاملاً طبیعی مانند ابریشم خالص بسیار سخت است. در واقع ، بسیاری از لباس های زرق و برق دار که در جدیدترین راه باریک ها دیده می شود از پارچه هایی است که بیش از 5000 سال وجود داشته اند – بعضی اوقات اصلاح کمال دشوار است.