تاریخچه پشم

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest

 

تاریخچه ساخت پشم


پشم نوعی فیبر است که از گوسفندان و برخی دیگر از حیوانات بدست می آید. پشم بزها ترمه و موهر نامیده می شود ، از ماسكوكسن کیویوت و از خرگوش - آنگورا برای پارچه استفاده می شود زیرا ریسیدن آن آسان است (فیبرهای جداگانه به یکدیگر متصل می شوند و کنار هم می مانند). همچنین دارای پوسته ریزی و چین و چروک است و به همین دلیل حجیم تر است که باعث می شود هوا و گرما را در خود حفظ کند. علاوه برجلوگیری از سرمابه  بدن  بلکه از گرما نیز کمک می کند. استفاده از پشم راحت است.

اگرچه نژاد بشر گوسفندان را در جایی بین 9000 و 7000 سال پیش اهلی کرد ، اما آنهابسیار پشمالو بودند و باید پرورش داده می شدند که  در حدود 6000 سال قبل  پرورش داده شدند. اولین لباسهای پشمی بافته شده از 400 تا 300 قبل از میلاد است. تقریباً در همان زمان گوسفندهای پشمالو از شرق  به اروپا آمدند. در آغاز با دست یا شانه های برنز پشم را از گوسفندان می برداشتند. اولین برش پشم در عصر آهن ظاهر شد. در زمان روم ، بهترین پشم از Tarenum ، یک شهر ساحلی در Puglia امروز ، جنوب ایتالیا بود.در قرون وسطی تجارت پشم به یک تجارت جدی تبدیل شد و مجموعه ای از نمایشگاه ها مانند شامپاین عمدتا مبتنی بر تجارت پشم بود و اقتصاد کل مناطق به آن بستگی داشت. صادرکنندگان عمده پشم خام انگلیس و کاستیا بودند. تجارت پشم برای انگلستان از چنان اهمیتی برخوردار بود که قوانین مالیاتی ویژه ای را بر صادرات پشم وضع کرد و رئیس مجلس خاندان اعیان بر روی صندلی پشمی می نشست وصندلی پر از پشم که نمادی از برتری تجارت پشم بود . پس از تکامل ، پشم خوب انگلیسی شروع به رقابت با ابریشم در بازارهای بین المللی کرد.

مدیچی ها و دیگر خانه های بزرگ فلورانس ثروت خود را بر اساس صنعت نساجی خود بر اساس پشم ساخته بودند. در قرن شانزدهم ، اسپانیا مجاز به صادرات بره های مرینو  بود که نوع پشم بسیار ارزنده ای دارد و فقط با اجازه سلطنتی انجام می شد.بازار پشم آلمان به مرور زمان از پشم انگلیس پیشی گرفت که به نوبه خود توسط اقتصاد استعماری استرالیا که مبتنی بر پرورش گوسفند بود ، پیشی گرفت.


در اواسط قرن 20 ، تولید پشم به دلیل ظهور الیاف مصنوعی کاهش می یابد. پشم Superwash (پشم قابل شستشو) ، نوعی پشم است که به طور خاص تصفیه می شود ، بنابراین می توان آن را در ماشین شسته و خشک کرد ، در اوایل دهه 1970 ظاهر شد. این نوع پشم ها با شستن پشم در اسید یا پوشاندن الیاف با یک پلیمر تولید می شوند. هر دو روش تعداد فلس هایی را که هنگام شستن پشم تصفیه نشده در آب به یکدیگر متصل می شوند ، کاهش می دهد و باعث جمع شدگی می شود. در سال 2007 ، لباس جدید پشمی از پشم مرینو استرالیا در ژاپن ساخته شد که بدون نیاز به اتو کشیدن می تواند شسته شده و خشک شود.

  
پشم به طور کلی برای لباس استفاده می شود اما از آن برای پتو ، فرش اسب ، فرش ، نمد ، عایق پشمی ، تودوزی و جلد نمدی چکش های پیانو نیز استفاده می شود. همچنین می تواند به عنوان کود خاک استفاده شود زیرا به تدریج نیتروژن و اسیدهای آمینه آزاد می کند.