مد روز را چه کسانی تعیین می کنند

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest

مد روز را چه کسانی تعیین می کنند

هزاران طراح مد در سراسر جهان با تلاش بسیار به تولید انبوه پوشاک می پردازند ودر حالی که رسانه ها بیش از پیش بر صنعت مد متمرکز می شوند،سالانه صدها طراح تازه کار می کوشندجایگاه خود را در این رشته تثبیت کنند.با وجود افزایش تعداد طراحان مد،تعجب آور نیست که لباس جدید بی شماری تولید شود.اگر احساس میکنید که با مد روز همگام نیستید،بدانید تنها نیستید.ما(برند نیکنام )به شما کمک میکنیم با روند

مد روز وداشتن پوشش موفق,آشنا شوید.

اگرچه هر فصل جدید مد انواع سبک های جدید را فراهم می آورد وشما احساس می کنید تمام لباسهای کمدتان از مد افتاده است. این طراحان نیستند که برآخرین مد روز تاثیر می گذارند.یک فرایند پالایشی میان طرح های به وجود آمده توسط طراح وپرطرفدارترین سبک های لباسی که به کمد شما راه می یابندوجود دارد.ممکن است با خود بیندیشیدکه چگونه خیاطان دقیقا می دانندکه کی باید قد لباس را بلندتر یا جهان را غرق در اثر شگفت انگیزشان کنند.در واقع افراد بسیاری مد روز را تعیین می کنند :طراحان، خریداران، خانه های مد،رسانه مد وخود شما (هرچند شاید باور نکنید).در ادامه درباره افرادی صحبت می شود که نقش اساسی در صنعت مد دارند.

 

طراحان

طراحان دارای اندیشه ای خلاق هستند.آن ها در مورد نحوه طراحی وشیک جلوه کردن یک پوشش ایده ای دارند واین ایده را از اتود وطراحی اولیه اش گرفته تا یک نمونه واقعی ،امیدوارانه،در فروشگاهی در نزدیکی محل زندگی شما پیش می برندوطراحان برجسته آخرین دستاوردهای خود را در برنامه هایی در نیویورک،پاریس ومیلان به نمایش می گذارند.طبیعتا طراحان پرآوازه نسبت به طراحان کمتر شناخته شده نفوذ بیشتری بر صنعت مد دارند.با این حال به تنهایی در این میدان حضور ندارند.هرفرد در صنعت مد نقش ویژه ای دارد ومی کوشد از مد بعدی بازار پرده بردارد پس طراحان لباس در جهت دهی به سلیقه عموم تنها نیستند.

 

 

خریداران

در هر فصل این خریداران هستند که تصمیم می گیرند چه لباسی در قفسه های فروشگاههای نزدیک محل زندگی تان قرار بگیرد.هر فروشگاهی – از فروشگاههای بزرگ گرفته تا بوتیک های کوچک – دارای یک خریدار(خریداران) است .خریداران بازار خرده فروشی اصلی یکی از مهمترین فیلترهای تجارت مد به شمار می روند. آن ها باید از خریدهای خود اطمینان داشته باشند، زیرا اگر مشتریان سلایق متفاوتی داشته باشند، فروشگاه ها با یک تن کالای اضافی در قفسه های فروش مواجه هستند. در سال 1919 سعی بر این بود که جریان ظهور مدبه گونه ای غیر طبیعی تغییرکند. بر صنعت مد فشارمی آوردند که از کوتاه کردن قد لباس ها جلوگیری شود ،زیرا تصور می کردند دیده شدن بیش از حد پاها به اصول اخلاقی آمریکا آسیب می زند. طراحان تحت تاثیر این فشارها ،قد لباس ها را بلندتر کردند.فقط مشکل اینجا بود که زنان چندان طرف دار مد جدید نبودند، به این ترتیب مد پیراهنها ودامن های بلندبا شکست مواجه شد وزنان آمریکایی به پوشیدن پیراهن های فلاپر(پیراهن ودامن های بسیار کوتاه) دهه 20 روی آوردند.

 

 

خانه های مد وتبلیغات آن ها

خانه های مد شرکتهایی هستند که در سایه طراحان مشهور قرار دارند.از آنجا که شرکت به نام طراح است ،این مراکز با عنوان خانه مد شناخته می شوند.حتی پس از بازنشستگی طراح نیزکه شخص دیگری جایگزین او می شود، خانه مد به نام همان طراح نخست به فعالیت خود ادامه می دهد.خانه های مد به کمک تبلیغات برمد روز وفروش تاثیر می گذارند.اگر نگاهی به یک مجله مد بیندازید متوجه می شوید که بیشتر صفحات آن تبلیغات است. این تبلیغات که از لحاظ بصری به اندازه صفحات مقالات و مطالب مهم، جالب وآموزنده اند ممکن است بسیار اثرگذار باشند.برای مثال،در دهه هشتاد میلادی فروشگاههای بزرگ تمایلی به انبار کردن لباس های جین نداشتند،ولی تبلیغات شرکت های تولید جین بر تقاضای مردم اثر گذاشت وطولی نکشید که همان جین ها در تمام فروشگاه ها دیده شدند.

 

 

رسانه ی مد

رسانه مد گروه دیگری است که در این صنعت نقش بسزایی دارد وتوسط مجلات وزین مد مانند vogue، elle وharper’s bazar اداره می شود.رسانه مد از راز راه رفتن روی سکو در فشن شوها پرده برمی داردوتمام اطلاعات لازم را به شما می دهد.علاقمندان مد برای آگاهی از مدل ها وسبک های جدید وپوشاک مد روز مطابق با نیازهای نسل بعدی جامعه، این نشریات یا وبگاه های آن ها را دنبال می کنند.پیش از اینکه طرح های جدیددر فروشگاه ها رونمایی شوند،سردبیران نشریات تصمیم می گیرندکه از میان صدها طرح برای راه رفتن برروی سکودر فشن شو کدام سبک ها ومدل هارا در مجلات خود منتشر کنند.از آنجا که زمان برگزاری فشن شوها تقریبا شش ماه پیش از فصل بعدی مد است ومجلات مد دوتا سه ماه پیش از اینکه به دکه های روزنامه فروشی برسندچاپ می شوند،سردبیران به دقت با طراحان مد مشورت می کنندومی کوشندمد بعدی را پیش بینی کنند.تصمیمات آن ها به عنوان کارشناس مدتاثیرقابل توجهی بر صنعت مد دارد.

 

 

سایر عوامل

سایر پیشگویان نیزنقشی اساسی در این صنعت دارند.برای مثال،می توان از گروه بازاریابی رنگ نام برد که یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از متخصصان طراحی تمامی رشته ها از مد گرفته تا طراحی داخلی است.این گروه سالانه گرد هم می آیند وتصمیم می گیرندکه مثلا رنگ سال آینده آبی کبریتی روشن باشد. تولید کنندگان الیاف وپارچه نیز ناگزیرند موادی را برای طراحان مد تولید کنند که به همین رنگ باشد.

پیش گویان مد روز نیز نقش مهمی در این صنعت دارند.بیشتر خانه های بزرگ طراحی کارکنانی دارند که وظیفه شان پیشگویی مدوسبک بعدی است یا شرکت هایی را استخدام می کنندکه در پیشگویی در صنعت مد تخصص دارند.این افراد با جذابیت های دنیای سلبریتی ها ،با نوجوانان وهرآنچه در فرهنگ عامه رخ می دهدبه خوبی آشنا هستند.به علاوه آن ها بایدلحظه به لحظه پیگیر روند کار طراحان باشند.آن ها نه تنها از مد فعلی اطلاع دارند بلکه چند قدم نیز از دیگران جلوترند.فراموش نکنید که طراحان ،مجموعه های خود را مدت ها پیش از اینکه مد روز شود طراحی می کنند.آن ها خط تولید خود را شش ماه پیش از اینکه در فروشگاه ها دیده شود به نمایش می گذارند وحتی ممکن است مدتها پیش از زمان مذکور، ان ها را تصویرسازی کرده باشند.

شما

ممکن است طراحان،خریداران ومجلات به شما بگویندکه مد روز چیست وراهنمای شما در خرید کردن باشند،ولی در نهایت خود شما تصمیم گیرنده هستید.آنچه حس خوبی به شما می دهد،سبک زندگی وتیپ بدنیتان تعیین می کند که چه چیزی بخرید.پس از به وجود آوردن سبک شخصی از تمام این تاثیرات بیرونی کمک بگیرید تا بتوانید از اطلاعات مربوطه به خوبی بهره ببرید وبهترین گزینه ها را انتخاب کنید.