از اوت کوتور تا بازار انبوه

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest

از اوت کوتور تا بازار انبوه

اگر به یک فروشگاه سر بزنید فورا متوجه خواهید شد همان طور که اتومبیل های گران قیمت وآخرین مدل در طی زمان ارزش خود را حفظ می کنند لباس های با کیفیت طراحان نیز هرگز در طول زمان بی ارزش نمی شوند.یک سلسله مراتب واقعی در صنعت پوشاک وجود دارد وطراحان می کوشند مجموعه طرح های خود را به بالاترین نقطه نردبان موفقیت برسانند، زیرا فقط در این صورت است که به شهرت وتحسین دست می یابند.در ادامه ،نحوه تشخیص تفاوت میان خطوط تولید پوشاک طراح شرح داده می شود:اوت کوتور،پوشلک آماده ،پوشاک برند پوشاک بازار انبوه. برند نیکنام در شیراز شما را با روند مد روز آشنا می کند

اوت کوتور

گران ترین وسطح بالاترین خط تولید پوشاک است.اوت کوتور به صورت سفارشی وبا توجه به اندازه های دقیق فرد دوخته می شودوهزاران دلار قیمت دارد. اگر یک سلبریتی معروف هستید وقصد دارید به مراسم اسکار بروید قطعا سوژه عکاسان بسیاری قرار می گیرید ودر سراسر جهان دیده می شوید بنا براین اوت کوتور را به شما پیشنهاد می کنیم .پوشاک اوت کوتور به سفارش یک مشتری ویژه دوخته می شود،کیفیتی عالی دارد واز پارچه های گران قیمت وبا دقت بسیار دوخته می شود. دوختن یک لباس اوت کوتور به زمان کافی نیاز دارد ،زیرا این پوشاک دست دوزاست .طراح نیز نهایت تلاش خود را می کند تا هر چه چقدر زمان لازم است صرف دوخت آن کند ،چرا که پوشیدن اثر او توسط یک سلبریتی بنام موفقیت بزرگی به شمار می رود وطراح در معرض دید وتوجه مخاطبان بیشتری قرار می گیرد.

 

آنچه اوت کوتور را از سایر انواع پوشاک متمایز می کند این است که اوت کوتور فقط برای شخصی که آن را می پوشد دوخته می شود. زنی وارد سالن طراح می شود ومدلهای مختلف را تماش میکند ،یکی راانتخاب وبعد دقیقا می گوید که از چه پارچه ای دوخته شود.سپس لباس با توجه به ویژگی های اندام واندازه دقیق او با دست دوخته می شود. شایستگی طراح بایر بر اساس پوشاک اوت کوتور او تعیین شود.به همین منظور وزارت صنایع فرانسه باید تصمیم بگیرد که آیا مزون از شریط لازم برخوردار هست یا نه. شرایط لازم جهت بازگشایی مزون اوت کوتور عبارت اند از استخدام حداقل 15 نیرو،دوبار درسال برگزاری فشن شو که هر نمایشی باید دارای حداقل 35 لباس شب وروز باشد.تعجب آور است که بسیاری از طراحان مشهور معاصر نمی توانند عبارت اوت کوتور را برای توصیف آثار خود به کار ببرند.برندهایی که اوت کوتور تولید می کنند عبارت اند از: شنل، جیوانچی،ایو سن لورن، کریستین دیور وژان پل گوتیه.

پوشاک آماده:خط تولیدپوشاک آماده طراح

از آنجا که که اوت کوتور گران قیمت است وطراحی ودوخت آن فرایندی تجمل گرایانه دارد،فقط بخش کوچکی از جایگاه ویژه بازار مد را در بر می گیرد.این لباس ها عمدتا برای هنر مد، تاثیرگزاری نمایش وچاپ در مجلات ،دست دوزی می شوند. اوت کوتور تولید انبوه ندارد. پس طراحان مد اوت کوتور چگونه امرار معاش می کنند؟پاسخ ساده است،خط تولید دیگر خود یعنی خط تولید پوشاک آماده را می فروشند.قیمت این لباس ها برای مصرف کننده عمومی معقول تر است.اشتباه برداشت نکنید پوشاک طراح گران قیمت است ولی خط تولید پوشاک آماده او علاوه بر اینکه قیمتی مقرون به صرفه تر دارد،قابل پوشیدن نیز هست.

 

پوشاک برند

پوشاک برند ممکن است دارای نامی متمایز ومشهور باشد.این پوشاک در همان فروشگاه های پوشاک آماده به فروش می رسند، ولی اغلب طبقه دیگری به آن ها اختصاص داده می شود.قیمت این لباس ها معمولا بالاست.از طرف دیگر به راحتی می توان در بازار انبوه پیراهنی با قیمت مناسب تر هم پیدا کرد.

پوشاک بازار انبوه

اگر مد روز را به عنوان یک هرم در نظر بگیرید پوشاک اوت کوتور در رأس آن قرار گرفته است وبازار پایین هرم را تشکیل می دهد.از آنجا که پایین هرم وسیع تر است،پوشاک بازار انبوه تنوع بیشتروقیمت های ارزان تری دارد.

مرجه :کتاب فلسفه فشن